Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Jak zadbać o rośliny doniczkowe zimą?

Suche powietrze w ogrzewanych mieszkaniach i mała ilość światła docierającego zimą przez okna sprawiają, że o rośliny doniczkowe trzeba szczególnie zadbać w tym okresie. Odpowiednie działania zapewnią naszym kwiatom właściwe warunki do przetrwania. O czym powinniśmy pamiętać?

Odpowiednia ilość światła

Ze względu na fakt, że zimą światło słoneczne jest słabsze, warto przenieść rośliny w miejsce, gdzie będzie go jak najwięcej, a więc na okna wychodzące na południe i wschód. Pamiętajmy, że warstwa kurzu na liściach również przyczynia się do ograniczenia ilości światła, jakie dociera do rośliny, dlatego warto usuwać zanieczyszczenia w odpowiedni sposób: wykorzystując wilgotną ściereczkę, bądź pędzelek (w przypadku roślin o liściach pokrytych włoskami). W ciągu dnia starajmy się wpuścić do wnętrza jak najwięcej światła ? zasłanianie okien może zaszkodzić roślinom.

Temperatura

Ze względu na mniejszą ilość światła, rośliny powinny być zimą przechowywane w niskich temperaturach. O ile w domach jednorodzinnych można znaleźć odpowiednie pomieszczenie, to znacznie trudniej mają osoby mieszkające w bloku. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest więc ustawienie roślin na parapetach ? w tym miejscu będzie najchłodniej. Pamiętajmy jednak, że podczas wietrzenia mieszkania kwiaty należy przenieść w głąb pomieszczenia, bo mroźne powietrze może im poważnie zaszkodzić.

Wilgotność i nawożenie

W okresie jesienno-zimowym należy zmniejszyć częstotliwość podlewania roślin ? najlepiej tę czynność wykonywać raz na dwa tygodnie, a im chłodniej w pomieszczeniu, tym rzadziej nawadniamy glebę. Problematyczne bywa też suche powietrze panujące w ogrzewanych mieszkaniach. Aby zwiększyć jego wilgotność można sięgnąć po specjalne nawilżacze, albo położyć na grzejniku wilgotny ręcznik. Jeśli zaś chodzi o nawożenie, to zgodnie z ogólną regułą w zimie powinniśmy całkowicie z niego zrezygnować, wszystko jednak zależy od gatunku uprawianych roślin ? niektóre z nich kwitną właśnie zimą, stąd konieczne jest ich zasilanie.

Jak radzić sobie z przędziorkami?

Suche powietrze, nieprawidłowa pielęgnacja i brak zraszania mogą spowodować, że rośliny zaatakuje przędziorek. Najbardziej narażone są gatunki mało odporne na suche powietrze, a więc juki, draceny, palmy, filodendrony, fikusy czy cytrusy. Więcej na temat sposobów walki z tym szkodnikiem można przeczytać na wymarzonyogrod.pl.

Dodaj komentarz