Gazeta Wielicka - Najnowsze wiadomości z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Kłaja i Biskupic

Jak powinna wyglądać prawidłowa codzienna pielęgnacja naszej skóry?

Co zrobić, aby nasza skóra była w doskonałej kondycji i pięknie wyglądała jak najdłużej? Na kondycję naszej skóry, na jej piękny, młody, zdrowy wygląd wpływa mnóstwo czynników. Oczywiście nie na wszystkie mamy bezpośredni wpływ, ale zadbajmy o te, na które mamy jakikolwiek. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać te, które możemy zmienić na lepsze, przy odrobinie dobrej woli z naszej strony i niedużym nakładzie czasu.

 

Zacznijmy od jednego z ważniejszych. Bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na naszą skórę jest dieta ? co jemy i jakiej jakości są to produkty, skąd pochodzą, czy są dobrej jakości, ze sprawdzonego, najlepiej ekologicznego źródła. Ważne jest, aby jedząc, dostarczyć naszej skórze od środka witamin, które bezpośrednio wpływają na stan skóry. Powinny to być produkty z dużą zawartością:

  • witaminy A ? retinol – kluczowy antyoksydant, odmładza, stymuluje organizm do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, kwasu hialuronowego – głównych składników naszej skóry. Gdzie zawarta jest witamina A? ?. Marchew, dynia, żółtko jaja kurzego, bataty, melon miodowy, brzoskwinie, nektarynki, morele, ?.
  • witaminy B ? zwiększa poziom kwasów tłuszczowych, co przyczynia się do ochrony skóry, przyspiesza złuszczanie i odnowę wierzchnich warstw skóry. Zawarta jest w takich produktach, jak: drożdże, pasztety, podroby, w szczególności wątróbka, ?..
  • witaminy C ? rozjaśnia, rozpromienia, ujednolica koloryt, ujędrnia, buduje wiązania kolagenowe, działa energetyzująco i witalizująco na skórę, uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych. Najpopularniejsze produkty zawierające tę witaminę to: kiełki, natka pietruszki, papryka, kapusta, wszelkiego rodzaju kiszonki, ?..
  • witaminy D ? nasza skóra nie jest w stanie funkcjonować bez tej witaminy, braki witaminy D niszczą nasz organizm, a znajdziemy ją w tranie, tłustych rybach, żółtku jaja, ?.
  • witaminy E ? razem z witaminami A i C, nazywana jest ?trio młodości?, podtrzymuje dobrą kondycję skóry, a zawarta jest we wszelkiego rodzaju ziarnach, pieczywie ze zmielonymi ziarnami, orzechach, sałacie (ale tej zjedzonej zaraz po zebraniu, a nie przetrzymywanej w lodówce!)
  • cynku i magnezu ? wspomagają procesy gojenia, mają działanie przeciwzapalne, a zawarte są w rybach, warzywach strączkowych, kakaowcu (gorzka czekolada)
  • lipidów ? chronią naszą skórę, zatrzymują wodę, uelastyczniają. Produkty bogate w lipidy – dobre tłuszcze, nienasycone kwasy tłuszczowe ? olej lniany, tłuste ryby, olej rzepakowy, awokado.

 

Dla prawidłowego stanu naszej skóry bardzo istotne jest jej nawadnianie od środka, czyli picie, dostarczenie ok. 1,5 l płynów na dzień, w postaci wody, zielonej i białej herbaty, kompotu z owoców. Trzeba pamiętać, że napoje gazowane, słodzone, kawa, herbata czarna, nie wspominając o alkoholu – nie nawadniają naszego organizmu, a wprost przeciwnie – niestety! Warto o tym pamiętać!

 

Innymi czynnikami, które wpływają na stan naszej skóry są:

 

  • Stres ? podczas stresu wydzielana jest w naszym organizmie bardzo duża ilość kortyzolu, który zaburza z kolei prawidłowy poziom hormonów, skóra staje się cienka i poszarzała, pojawia się atopowość ? dla zniwelowania skutków stresu, który jest wszechobecny w dzisiejszych czasach – stosujmy wszelkiego rodzaju techniki relaksacyjne.
  • Higieniczny tryb życia ? wysypianie się, ruch na świeżym powietrzu, uprawianie sportów, nie palimy papierosów, unikamy pomieszczeń zadymionych, dusznych.
  • Unikanie kąpieli słonecznych i solariów ? w zbyt dużej ilości i natężeniu bardzo wysuszają i niszczą nieodwracalnie wiązania kolagenowe.
  • Stosowanie kosmetyków dopasowanych do rodzaju i stanu skóry.

W związku z tym, że na co dzień, zawodowo zajmuję się uczeniem i doradzaniem kobietom, w jaki sposób powinny pielęgnować swoją skórę, dzisiaj chciałabym dokładniej omówić to zagadnienie.

Od czego powinna zacząć się nasza pielęgnacja? Przede wszystkim, musimy rozpoznać typ swojej skóry. Czy jest to skóra normalna, bez przesuszenia, bez przetłuszczania, czy jest to skóra tłusta, mieszana, czy raczej sucha. Dopiero znając typ swojej skóry, dodatkowo biorąc pod uwagę swój wiek, stan skóry, kondycję skóry, wtedy możemy idealnie dobrać prawidłową codzienną pielęgnację.

No i zaczynamy przygodę z pielęgnacją, bo prawidłowa pielęgnacja sprawi, że nasza skóra odwdzięczy się nam pięknym wyglądem, miękkością, delikatnością, pięknym i wyrównanym kolorytem, jędrnością. Będzie rozpromieniona i świetlista.

Podstawą każdej pielęgnacji, rano i wieczorem jest dokładne oczyszczenie naszej skóry preparatami do tego przeznaczonymi, czyli żelami, mleczkami do oczyszczania skóry.

I robimy to z użyciem wody! Wiem, wiem, są różne teorie na ten temat. Ale też wiem, że tylko użycie wody z preparatem myjącym do tego przeznaczonym, pozwoli nam na dokładne oczyszczenie skóry. (Pomyślcie sobie, gdybyście po smażeniu ryby na patelni, umyły ją tylko wacikami i płynem do mycia naczyń, bez użycia wody ? czy uważałybyście, że jest umyta? Usmażyłybyście na niej naleśniki na następny dzień? Chyba nie, na pewno nie!!! ? Analogiczna sytuacja jest z zanieczyszczeniami na naszej skórze)

Oczyszczamy skórę dwa razy dziennie.

Rano, po wstaniu z łóżka – podczas snu nasz organizm oczyszczając się z wszelkiego rodzaju toksyn i zanieczyszczeń, ubocznych skutków przemiany materii, wydala je poprzez naszą skórę na zewnątrz, kurz, roztocza, sebum, pot ? to wszystko rano mamy na skórze i to zatyka nam pory.

Wieczorem, po całym dniu, na naszej skórze mamy mnóstwo zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, zwłaszcza naszym krakowskim i nie tylko krakowskim, makijaż, sebum wydzielane przez cały dzień, pot ? sami widzicie, że też sporo mamy do usunięcia wieczorem z naszej skóry.

 

Kolejnym etapem naszej pielęgnacji jest delikatne złuszczanie wierzchniej warstwy naskórka. Zalegający, niezłuszczony, martwy  naskórek zatyka pory, uniemożliwia wchłanianie się aktywnych składników naszych kosmetyków. Dzięki usunięciu tego typu złogów, nasza skóra stanie się odświeżona, delikatna w dotyku, miękka. Warto pamiętać, że na gładkiej skórze lepiej utrzymuje się również makijaż. Obecnie bardzo często kosmetyki przeznaczone do mycia skóry twarzy zawierają bardzo delikatne drobinki, które od razu podczas oczyszczania delikatnie usuwają martwe komórki naskórka.

Prawidłowe oczyszczenie skóry oraz delikatne usunięcie martwego naskórka powoduje, że może ona swobodnie oddychać, dzięki poprawieniu krążenia ma dostęp do powietrza i tlenu, jest lepiej dokrwiona, mamy odetkane pory ? a wszystko to spowoduje, że kosmetyki, które będziemy naszej skórze dostarczać w następnej kolejności będą się lepiej wchłaniały i prawidłowo, skutecznie działały.

Kolejnym etapem, ale również bardzo istotnym jest tonizacja naszej skóry, czyli używamy toniku. Po co nam tonik? Tonik ma bardzo szerokie zastosowanie.  Najważniejszą funkcją toniku jest przywracanie skórze odpowiedniego poziomu pH skóry, które jest często zmieniane przez produkty, którymi oczyszczamy twarz i zmywamy makijaż (żele, płyny, mydła). Dzięki tonizowaniu skóry przywracamy jej funkcje obronne. Staje się ona odświeżona i odzyskuje blask.  Dzięki kwaśnemu odczynowi powierzchnia naszej skóry broni się przed zasiedlaniem przez patologiczne grzyby i bakterie, których obecność powoduje zachwianie naturalnej równowagi mikrobiologicznej powierzchni naskórka, a przez to różnego rodzaju schorzenia dermatologiczne i alergiczne.

Orzeźwia i oczyszcza cerę, usuwa nadmiar tłuszczu, zanieczyszczeń fizjologicznych i resztki makijażu. Pomaga zmniejszyć widoczność porów na twarzy, redukuje pojawianie się zmarszczek. Zapewnia dodatkową ochronę cery przed dymem papierosowym, smogiem i wszelkimi toksynami. Przez stymulację przepływu krwi na twarzy napina skórę, nadając jej świeży wygląd. Na rynku do wyboru mamy mnóstwo przeróżnych toników, a każda linia pielęgnacyjna w swoim składzie posiada tonik.

Przechodzimy do następnego kroku pielęgnacji, którym jest zabezpieczenie naszej skóry przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami, pyłem, spalinami, dymem papierosowym, smogiem, i wszystkim tym, co może nam osiąść na skórze podczas dnia. Najlepsze do tego są odpowiednie preparaty, serum na dzień, zawierające filtry przeciwsłoneczne  – o minimalnym filtrze 30 SPF i tworzące na skórze taką kołderkę ochronną, zabezpieczającą naszą skórę.

Wieczorem ten etap pielęgnacji zastępujemy intensywnym odżywianiem skóry, czyli nakładamy serum nocne ze skoncentrowanymi witaminami, najlepiej, jeżeli to będzie nasze wcześniej wspomniane ?trio młodości?, czyli witaminy A, E i C. W nocy nasza skóra bardzo intensywnie regeneruje się i dlatego przyswaja większe dawki naszych witamin. No i mamy nawilżanie, bardzo istotny element naszej pielęgnacji. Każda skóra, bez względu na wiek, rodzaj, czy typ skóry musi być nawilżana. Czy to jest skóra tłusta, czy mieszana, a tym bardziej jeśli jest sucha – to musimy ją nawilżać. Bardzo często w mojej codziennej pracy spotykam obecnie skóry, które są przesuszone, a nawet wręcz odwodnione. Skóra nieprawidłowo nawilżona podatna jest na atopowość, podrażnienia, uszkodzenia, trądzik, daje dyskomfort podczas mycia, łuszczy się, zmarszczki mimiczne i bruzdy są bardziej widoczne. Praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, ogrzewanie podczas sezonu zimowego, zmiany temperatur, warunki atmosferyczne, intensywne opalanie, zbyt małe spożycie napojów ? to też przyczynia się do nieprawidłowego nawilżenia naszej skóry.

Uwieńczeniem naszej pielęgnacji, takim dobrym jej zakończeniem jest nałożenie prawidłowo dobranego podkładu. Podkład jest przedłużeniem pielęgnacji. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie skóry przed słońcem, warunkami atmosferycznymi, wiatrem, a poza tym wyrównuje koloryt, zmniejsza widoczność przebarwień. A obecnie podkłady w przeważającej części są dodatkowo nawilżające i co ważne nie zatykają porów. W ten sposób dostarczamy skórze dodatkowej porcji nawilżenia. Warto o tym pamiętać!

O czym jeszcze warto wiedzieć, oprócz tych 5 podstawowych etapów:

  • Oczyszczanie,
  • Złuszczanie,
  • Tonizacja,
  • Ochrona,
  • Nawilżanie?

 

  • Kosmetyki najlepiej działają, stosowane w zestawach z jednej linii, wtedy się uzupełniają, są kompatybilne ze sobą!
  • Samo serum, bez kremu nawilżającego nie działa, tak jak powinno. Jego samodzielne działanie jest znacznie słabsze, niż powinno!
  • Podobnie jest z kremem nawilżającym, jeżeli w danej serii jest serum, to krem nawilżający lepiej zadziała w parze z serum!
  • Jeszcze jedna bardzo ważna zasada, KOSMETYKI, KTÓRE STOJĄ TYLKO NA PÓŁCE I NIE SĄ UŻYWANIE ? NIE DZIAŁAJĄ!!!

 

Wierzę, drogie Panie i Panowie, że stosując się do tych zasad Wasza skóra będzie piękna, gładka i młoda, w doskonałej kondycji na długie, długie lata!!!

Tego Wam serdecznie życzę!

W razie pytań służę pomocą. Jeżeli masz trudności z określeniem rodzaju swojej skóry, określeniem jej potrzeb zapraszam na konsultacje, na bezpłatne warsztaty pielęgnacyjne i wizażowi oraz dobór podkładu do typu Twojej skóry.

Tekst: Dorota Hernik

https://www.facebook.com/dorotahernik.marykay/  https://www.facebook.com/dorota.hernik.98

e-mail: dorot6@interia.eu

 

Dodaj komentarz